HYALGEL Plus

Joint, cartilage and tendon nutrition product.

HYALGEL Forte

Joint, cartilage and tendon nutrition product with higher active substances content.

HYALGEL Collagen

Joint, cartilage and tendon nutrition product with hyaluronic acid, chondroitin sulfate, collagen and vitamin C.

HYALGEL

Joint, cartilage and tendon nutrition syrup.

HYALGEL Ointment

Suitable not only for patients suffering with arthrosis, but for aching joints in general. Soothing effect after exertion, injury or during convalescence.

Dietary supplement LECITHIN 1200 mg

Circulatory system support supplement.

Mega Lecithin

Circulatory system support supplement.

Sleeping Syrup

Herbal syrup for a good all-night sleep.

Bioaquanol U

Hair growth stimulator

Bioaquanol Shampoo

Hair Shampoo for hair growth

Silvit

Split ends prevention hair product.

Bioaquanol Head Lice Treatment

Effective head lice treatment product.

Bonella

Stretch marks prevention product.

Bonella Forte

Stretch marks prevention product.

HYALGEL Horse

Unique joint feed supplement with hyaluronic acid for horses.

HYALGEL Dog

Apple flavoured joint feed supplement is well received by dogs. Possible to add to dog’s daily feed or water. Dosage depends on dog’s weight - 3 ml per 10 kg (contains 3,7 mg of hyaluronan sodium and 100 mg of chondroitin sulfate).

Stanovisko k článku v deníku Blesk „Test kloubních výživ – Potravinový Sherlock deníku Blesk“

Jedním z hodnocených výrobků byl námi vyráběný doplněk stravy Hyalgel Collagen. Před uveřejněním výsledků testů jsme nebyli informováni o výsledcích testu a nedostali jsme prostor k vyjádření.

Naše stanovisko tedy uveřejňujeme alespoň touto formou.

Test Blesku je dle našeho názoru naprosto nekompetentní a neodborný. Je zaměřen pouze na porovnávání obsahu dvou vybraných složek - glukosaminu a chondroitin sulfátu. Porovnává výrobky podle obsahu těchto dvou látek a nebere v úvahu další účinné látky, které výrobky obsahují, jako jsou například želatina, kolagen, MSM, Boswelie či kyselina hyaluronová.
Navíc v testu doporučované množství glukosaminu a chondroitinu jsou obsažená pouze v některých léčivech, a to vždy jen jedna z těchto látek.

Výrobek Hyalgel není léčivem, ale potravinovým doplňkem a je založen na synergickém účinku hyaluronanu sodného, chondroitin sulfátu a kolagenu.

Složení Hyalgelu je uvedeno na obalu výrobku, výrobek má posudek Státního zdravotního ústavu. Naše výroba je pravidelně a s vynikajícími výsledky kontrolována Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. V testu Blesku je navíc udáván obsah Chondroitin sulfátu v 1ml Hyalgelu, přičemž jeho doporučená denní dávka je 15 ml.

Výrobek Hyalgel vyrábíme již 18 let a jsme hrdí na kvalitu našich produktů. Máme mnoho děkovných dopisů a ohlasů od zákazníků, kteří naše produkty užívají a jsou spokojeni s jeho účinky.

Ing. Martin Chudý
ředitel společnosti
SILVITA, s.r.o.

Customer reviews

  • I swear on hyalgel

    Good day, I am very satisfied with food supplement HYALGEL FORTE and I won't let it happen. I use it for three years and I recommend it to anyone who complains about the knees. My friend had recently 80th birthday and I bought her two packs of HYALGELu as a gift. She was very happy and she became a regular user. I will repeat once more that I will not commit to HYALGEL.
    Mrs Marta Návratová

  • My hair is healthier and richer

    Bioaquanol U. I bought this product for my husband a few years ago, when his hairs started relatively quickly falling out and create a "knee". The product work very quickly, his hair stopped falling out and began to grow new. I tried Bioaquanol myself and my hair is healthier and richer. I recommend to all.
    Mrs Eva.

© Copyright SILVITA s.r.o. 2018, created by studio Pixel Design

Terms of use | Site map